Kam a ako umiestniť solárne kolektory?

Medzi obľúbené alternatívne zdroje energie patria solárne systémy. Ide o zariadenia, ktorých úlohou je absorpcia slnečných lúčov, z ktorých následne vyprodukujú elektrickú energiu resp. teplo. Najčastejšie ich využívame na ohrev vody alebo na vykurovanie. Väčšina ľudí si pod pojmom solárny systém predstavia len slnečné kolektory, ale tie tvoria len časť celého systému. Vyprodukovaná energie je potom odvedená do výmenníka a ten ho následne odovzdá ohrievanej vode alebo vykurovaciemu systému.

fve

Ak ste sa práve rozhodli inštalovať solárne kolektory určite vás zaujíma, ako a kam ich správne umiestniť, aby ich využitie bolo čo najefektívnejšie. Prinášame vám zopár užitočných rád ako tento problém vyriešiť.

Správne umiestnenie solárnych kolektorov

Solárny systém je možné umiestniť v každom bytovom aj rodinnom dome, aby však fungoval správne a čo najlepšie je potrebné vyriešiť jeho optimálne umiestnenie. Ideálnou situáciou je ak sa o tom rozhodne ešte pri kúpe pozemku, či pri výstavbe domu a prispôsobíme im tvar a sklon strechy a jej orientáciu na svetové strany. Solárne kolektory musia byť umiestnená tak, aby zachytávali čo najväčšie množstvo slnečných lúčov. Dajú sa umiestniť na šikmú, ale i na rovnú strechu, na fasádu domu, garáže, altánku alebo pri dostatočne veľkom pozemku len tak do záhrady. Ak ich umiestnime na šikmú strechu s krokvami alebo fasádu už nepotrebujeme ďalšie stavebné úpravy. V prípade, že sa položia na plochú strechu, treba počítať s použitím nosnej konštrukcie, ktorá nám zabezpečí správny sklon solárnych kolektorov. Musíme teda počítať s vyššou nosnosťou strechy.

sluneční soustava

Sklon a orientácia solárnych kolektorov

V našich podmienkach je najideálnejšia južná orientácia solárnych kolektorov, to nám zabezpečí najväčšie zisky a najlepšiu produkciu. Pre celoročnú prevádzku je najvhodnejší sklon 30 – 60° od vodorovnej roviny. Tak zabezpečíme optimálny pomer medzi maximálnym využitím žiarenia v zimných mesiacoch, keď je slnko nízko, a zníženým výkonu v letných mesiacoch, kedy je naopak slnko vysoko. Ak však solárny systém využívame len na ohrev teplej vody ideálny sklon v tomto prípade je 30 – 45°.

V každom prípade sa pri kúpe a inštalácií solárnych kolektorov obráťte na skutočného odborníka, ktorý vám pomôže nastaviť parametre vášho systému tak, aby fungoval správne a jeho návratnosť bola čo najkratšia. Pre bližšie informácie kliknite na https://www.viessmann.sk/.