Efektívne vykurovanie domu je otázka, ktorú sa oplatí riešiť ešte pred zimou

Vykurovacie obdobie sa nezastaviteľne blíži a pokiaľ staviate nový dom alebo sa práve púšťate do rekonštrukcie staršieho a súčasťou toho je aj vykurovanie, prečítajte si, na čo všetko je potrebné myslieť ešte predtým, ako sa rozhodnete pre konkrétny zdroj. Vykurovanie domu je otázka, ktorú rieši aspoň raz za život každý, kto býva v dome. Majitelia rodinných domov hľadajú väčšinou zlatú strednú cestu medzi nízkymi nákladmi na vykurovanie domu a jeho efektívnosťou. Teplo chce mať počas krutých zimných mesiacov predsa každý z nás, však?

inteligentní domácnost

Klasické typy vykurovania domu

Centrálne vykurovanie poznáme všetci z panelákov. Klasické radiátory nájdeme v každom staršom byte, no počas dlhých rokov prešli svojou transformáciou a v dnešných novostavbách nájdeme radiátory o niečo na pohľad príjemnejšie a aj s lepšími vlastnosťami. Vykurovanie domu na princípe radiátorov preto tiež nie je žiadnou výnimkou. Tento typ kúrenia má svoje výhody aj nevýhody. Z rôznych zahraničných výskumov vyplýva, že rodinné domy vyjde najlacnejšie vykurovanie vodou a vzduchom. Na treťom mieste sa potom nachádzajú ďalšie zdroje, ako je napríklad zemný plyn, drevo, uhlie, pelety a podobne. Nie je však dom ako dom a pri každom sú iné podmienky. Pri otázke o vykurovaní domu preto teda nie je možné stanoviť jednoznačnú odpoveď. Musíte vedieť, aké sú vaše možnosti nielen z pohľadu financií, ale napríklad aj dostupnosti rôznych zdrojov v blízkosti domu a podobne.

ložnice

Vykurovanie domu – aký zdroj tepla zvoliť?

Dnes už máme toho v oblasti vykurovania domu na výber oveľa viac, ako v minulosti. Kúrenie drevom či uhlím je zaužívaným spôsobom kúrenia najmä na dedinách a v oblastiach, kde je drevo dostupnejšie ako v meste. Alternatívne spôsoby vykurovania domu sa však využívajú čoraz častejšie najmä vďaka ich ekologickým vlastnostiam. Šetrenie prírody je v súčasnosti veľmi diskutovanou témou a preto sa tieto snahy preniesli aj do oblastí vykurovania domácností. Solárne kolektory, tepelné čerpadlo či ekologické kotly, všetky tieto zariadenia fungujú na ekologickom princípe. Ako zdroj využívajú nevyčerpateľné zdroje energie, ktoré premieňajú na teplo v domácnosti. Vykurovanie domu bude v tomto prípade nielen veľmi efektívne, ale najmä finančne menej nákladné.

Všetko o modernom vykurovaní domu nájdete na webovej stránke http://vykurovanie24.sk/.