Záhada pôvodu gúľ objavených v Kostarike: ktorá civilizácia ich dokázala vytvoriť?

Zaujímavý objav sa podaril pracovníkom firmy United Fruit Company, ktorí čistili kostarickú džungľu, pretože potrebovali vytvoriť miesto pre banánovníkové plantáže a pri tejto činnosti sa im podarilo nájsť v hustom pralese zvláštne útvary.

měsíc

Skrýval ich prales
Odohralo sa to v 30.rokoch 20.storočia a tými predmetmi boli kamenné gule v dokonalom tvare. Od začiatku bolo jasné, že ich nevytvorila príroda, ale nikto si netrúfal povedať, čie je to dielo. Ide o gule dokonalého tvaru, a tak sa netíska otázka, ktorá kultúra dokázala vyrobiť nástroje dostatočne pevné na to, aby skaly opracovala do tejto podoby? Po objave však predmety rýchlo zmenili majiteľov a zdobili záhrady bohatých obchodníkov spoločnosti United Fruit Company, ale ich pôvod nikoho nezaujímal. Dokonca sa niektoré z gúľ rozbili pri prevoze a niektoré majú na svedomí lovci pokladov, pretože predpokladali, že vo vnútri je ukryté zlato, a tak ich rozbili.

děsivý

Hypotézy o mimozemšťanoch
Klčovanie pralesa postupne odhaľovalo ďalšie tajomstvá. Vdelte rieky Diquis sa v nasledujúcich desiatkach rokov našlo takmer 500 gúľ. Majú rozličné rozmery, od priemeru len pár centimetrov až po dva metre s hmotnosťou 15 ton a vďakabohu aspoň zopár z nich zostalo na pôvodných miestach. Vek najstarších z nich sa odhaduje na obdobie vzniku okolo roku 600 a začiatkom druhého tisícročia vznikla väčšina z nich, ale asi nie neskôr, než sa v Kostarike usadili prví Španieli. Podľa názoru vedcov ide o prácu takzvanej „diquiskej kultúry“ z obdobia od 8. až do začiatku 16. storočia. Natískajú sa však otázky, či tieto gule nemohla vyrobiť iná kultúra a či je možné, aby tá naša, pozemská, disponovala nástrojmi, ktoré by to dokázali? Odpovede žiaľ, zatiaľ nemáme, ale tí odvážni hovoria o možnosti, že ich tu zanechali mimozemské civilizácie, no je možné, že pravda bude skôr prozaická. UNESCO ich vyhlásilo za súčasť dedičstva ľudstva a sú chránené, ale ich záhada zostáva stále nerozlúštená.