Urobte z nich šperky

Cez víkend som bola na výstave minerálov. Nebola to iba jednoduchá výstavy minerálnych kameňov, ale bola spojená aj s predajnou výstavou rôznych šperkov. Zasadené minerály nádherne vynikli nielen v zlate a striebre. Aj chirurgická oceľ v kombinácii s minerálom bola prekrásna.

ametyst

  • Išlo o malé umelecké diela. Nedovolila by som si teda nazvať ich bižutériou. Boli to skrátka šperky.


Mne sa najviac páči jantár. Jeho sýta žltá farma na mňa pôsobí priam magicky. Malé deti na výstave žiarili nadšením. Všetci chceli ísť zrazu hľadať vonku kamene rôznych farieb, aby si z nich urobili niečo vlastné- aj keby to malo byť obyčajné ťažidlo na papiere. Až ma záujem deti milo prekvapil.

Mne sa najviac páčili šperky v kombinácii so zobom jelenej zvere. Pôsobili ako perličky. Úžasná farba a tvar ma prinútila si ich kúpiť. Nie sú veru iba pre poľovníkov.

Pri stole v kúte predávala pani diadémy a ozdôbky zo zvláštneho materiálu. Minerál bol „ruženín“ – to som vedela identifikovať. Okolo boli ale nádherné lupienky niečo tenkého, skoro priesvitného. Dlho som to skúmala. Pani ma nechala hádať. Neprišla som na to, čo to je.

  • Boli to šupiny z kapra riečneho. Starostlivo najprv vraj zubnou kefkou vyčistené a jadrovým mydlom umyté. Z toho boli povystrihované rôzne lupienky, prišité k podkladu.


Neuveriteľné z čoho všetkého sa dá vyrobiť šperk či ozdoba.

Účasť na každej výstave by mala byť poučením a zážitkom. V danom prípade sa tak stalo veru vrchovatou mierou.

kameny

O niekoľko euro chudobnejšia, ale o množstvo informácii bohatšia som si veselo vykračovala domov a dumala o dôvtipe a umelom fortieli ľudí, ktorých som tam stretla.

Človek sa veru môže učiť celý život a aj napriek tomu je ešte množstvo vecí, ktoré ho dokážu prekvapiť a potešiť jeho srdiečko. Hľadajme ich teda ! Aj týmto spôsobom môže svoj život urobiť krajším a plnohodnotnejším.