Urobte z nich šperky


Cez víkend som bola na výstave minerálov. Nebola to iba jednoduchá výstavy minerálnych kameňov, ale bola spojená aj s predajnou výstavou rôznych šperkov . Zasadené minerály nádherne vynikli nielen v zlate a striebre. Aj chirurgická oceľ v kombinácii s minerálom bola prekrásna.

ametyst


  • Išlo o malé umelecké diela. Nedovolila by som si teda nazvať ich bižutériou. Boli to skrátka šperky.


 

Mne sa najviac páči jantár . Jeho sýta žltá farma na mňa pôsobí priam magicky. Malé deti na výstave žiarili nadšením. Všetci chceli ísť zrazu hľadať vonku kamene rôznych farieb, aby si z nich urobili niečo vlastné- aj keby to malo byť obyčajné ťažidlo na papiere. Až ma záujem deti milo prekvapil.

 

Mne sa najviac páčili šperky v kombinácii so zobom jelenej zvere. Pôsobili ako perličky. Úžasná farba a tvar ma prinútila si ich kúpiť. Nie sú veru iba pre poľovníkov.

 

Pri stole v kúte predávala pani diadémy a ozdôbky zo zvláštneho materiálu. Minerál bol „ruženín“ – to som vedela identifikovať. Okolo boli ale nádherné lupienky niečo tenkého, skoro priesvitného. Dlho som to skúmala. Pani ma nechala hádať . Neprišla som na to, čo to je.

 


  • Boli to šupiny z kapra riečneho. Starostlivo najprv vraj zubnou kefkou vyčistené a jadrovým mydlom umyté. Z toho boli povystrihované rôzne lupienky, prišité k podkladu.


 

Neuveriteľné z čoho všetkého sa dá vyrobiť šperk či ozdoba.

 

Účasť na každej výstave by mala byť poučením a zážitkom. V danom prípade sa tak stalo veru vrchovatou mierou.

kameny

 

O niekoľko euro chudobnejšia, ale o množstvo informácii bohatšia som si veselo vykračovala domov a dumala o dôvtipe a umelom fortieli ľudí, ktorých som tam stretla.

 

Človek sa veru môže učiť celý život a aj napriek tomu je ešte množstvo vecí, ktoré ho dokážu prekvapiť a potešiť jeho srdiečko. Hľadajme ich teda ! Aj týmto spôsobom môže svoj život urobiť krajším a plnohodnotnejším.

Ohodnoťte příspěvek