Tipy ako využiť piesok na záhrade

Piesok je veľmi dobrým materiálom, ktorý má na záhrade množstvo využití. Je taktiež pomerne lacný. Väčšinou si ho môžete kúpiť na tony, kedy je cena naozaj nízka. Určite však narazíte aj na stavebniny, kde vám predajú menšie množstvo. Druhou, lacnejšou možnosťou je piesok vykopať napríklad z potoka. Nájdite si peknú plytčinu, kde sa bez problémov dostanete aj autom, vezmite si gumáky, rýľ a pusťte sa do toho.

pláž

TIP # 1

Piesok je výborným pomocníkom pre všetkých záhradkárov. Niektoré druhy zeleniny ho totiž vyslovene milujú. Hovoríme hlavne o koreňovej a hľuzovej zelenine, ako je napríklad mrkva, petržlen, cibuľa, cesnak, alebo zemiaky. Všetko, čo svoju konzumnú časť vytvára pod povrchom zeme, potrebuje okolo seba materiál, s ktorým nemusí veľmi bojovať. A presne to im umožňuje piesok. Navyše dokáže veľmi dobre zadržiavať vlahu a naopak, zbavovať sa jej prebytku. Takže ak pestujete zeleninu, určite si nejaký ten piesok zožeňte.

TIP # 2

Piesok využijete aj vtedy, keď sa chystáte na svojom pozemku postaviť na leto bazén. Plocha pod ním, by mala byť čo najrovnejšia a hlavne na nej nesmú byť žiadne ostré konce stoniek, kamene, alebo čokoľvek, čo by mohlo poškodiť spodnú fóliu bazéna. Najprv miesto zbavte buriny. Po tom, ako ju vyplejete ručne, môžete použiť aj prípravok na zastavenie jej opätovného rastu. Na takto vyčistenú plochu, nasypte hrubšiu vrstvu piesku. Keďže ide o jemný materiál, nemusíte sa obávať poškodenia fólie.

bazén

TIP # 3

Piesok je dobrou voľbou aj vtedy, keď práve zakladáte nové odpadové rúry do zeme. podobne ako v prípade bazénu, ide o plast, ktorý je síce pevný, ale pod tlakom zeme sa môže poškodiť. To hlavne vtedy, keď sa priamo o rúru nedopatrením opiera väčší kameň, alebo koreň stromu. Preto je dobré, ak ešte pred zakopaním odpadov, ich celé obsypete hrubou vrstvu piesku. Takto sa vyhnete rekonštrukcii o pár mesiacov.