Tínedžerské zvyklosti

V období od trinástich do asi devätnástich rokov sa mladí ľudia stále hľadajú. Veľmi dôležité je nezapliesť sa medzi nesprávnych ľudí, no to môžu rodičia len ťažko ustriehnuť. Podstatné je, aby deti vedeli riziká, do ktorých sa môžu dostať. Ale ovládate ich aj vy?
portrét smutné dívky
Komunikujte

Životný štýl tínedžerov, teda mládeže sa neodvíjajú len od priateľov a kamarátov, ale aj a v prvom rade od prístupu dospelých. To znamená vás ako jeho rodičov a učiteľov. Najlepšie je, keď sa s dieťaťom rozprávate ako s kamarátom. Keď ho skúsite nepoučovať, ale snažíte sa mu vysvetliť všetko navôkol štýlom, podľa ktorého bude vedieť, že sa o neho len bojíte a nezakazujete, aj ono to bude brať inak. Možno sa vám bude zdať, že nad vami gúľa očami, bude vám hovoriť, že ste staromódny a nebude sa chcieť s vami rozprávať o všetkom, čo sa mu udialo, no určite vašu snahu ocení.
tetování na rukou
Jasné, že mu nepoviete, aby skúsilo drogy. No keďže u mladých funguje väčšinou niečo ako obrátená psychológia, určite by ste mu nemali dávať siahodlhé prednášky o tom, čo všetko mu zakážete, keď sa niekedy dozviete, že skúsilo piť, fajčiť a tak ďalej. Dieťa musí mať pocit, že vám môže povedať úplne čokoľvek bez toho, aby ste ho niekedy odsudzovali. Inak sa môže stať, že sa v jeho živote udeje niečo vážne a dieťa sa bude báť vám to povedať. Vtedy prichádzajú na rad klamstvá a hádky a to rozhodne nikto nechce.

1. Buďte mu vždy po ruke
Nech má pocit, že sa na vás môže naozaj vždy spoľahnúť.

2. Ukážte mu, čo je správne
Nie je na škodu niekedy dieťa naviesť na správnu cestu, nech už sa to týka komunikácie alebo zdravia.

3. Buďte príkladom
Nemôžete od vášho dieťaťa chcieť, aby jedlo veľa zeleniny a sladkosti len občas, keď vy sami zjete večer na posedenie balík čipsov.

4. Spoločné aktivity
Tráviť čas spolu pri niečom, čo vás bude baviť je to najlepšie, čo môžete pre svoje dieťa urobiť. Ešte lepšie, keď to bude pohyb. Choďte na turistiku, na výlet po zámkoch alebo len tak na bowling, či korčule. Možno sa zo začiatku bude tváriť nudene, no uvidíte, že to prejde a bude nadšené.