Tabata a HIIT tréningy pre perfektnú figúru a zdravie

Tieto dva druhy tréningov sa cvičia v malých skupinkách a preto okrem očividného zdravotného účinku pri nich nadviažete nové priateľstvá. Tabata a HIIT tréning vás len tak neomrzia, pretože majú tisícky obmien. Navyše sa nemusíte moriť hodiny pri nudnom behaní na páse, či pri bicyklovaní. Za 30 minút cvičenia spálite toľko kalórií ako pri hodinovom behu. A vaše telo navyše spaľuje tuky ešte niekoľko hodín po cvičení.

fitnes

TABATA
Meno má po svojom objaviteľovi japonskom profesorovi menom Izumi Tabata. Ten zistil, že 20 sekúnd aktivity a 10 sekúnd pauzy sú ideálne na budovanie svalovej hmoty. Cvičenie je populárne hlavne medzi ženami, ktoré chcú schudnúť. Kilá pri tomto tréningu idú dolu naozaj závratnou rýchlosťou. Zväčša sa cvičí 6 až 8 kôl tabaty t.j. jedno kolo sa strieda napríklad Jumping Jack s plankom, tieto dva cviky sa opakujú štyrikrát a následne sa cvičia ďalšie dva druhy cvikov. Cvičenie je komplexné, aby sa zapojili všetky svaly v tele. Nuda vám nehrozí, fáza cvičenia musí byť čo najintenzívnejšia, aby sme si „zaslúžili“ fázu oddychu. Pred každým cvičením je potrebné zahriatie tela a na záver natiahnutie svalov. Ak ste úplný začiatočník, poraďte sa so skúseným trénerom, aby ste predišli natiahnutiu svalu, alebo inému úrazu. Postupne uvidíte, že sa vaša kondícia zlepšuje a vaše výkony sú vyššie.

HIIT
High intensity interval training v preklade vysoko intenzívny intervalový tréning, alebo skrátene HIIT. Kvôli intenzite a efektivite trvá tréning len pol hodiny, za tento krátky čas precvičíte celé telo a spálite neuveriteľné množstvo kalórií. Cvičenie je tak intenzívne, že celých 30 minút máte vysokú tepovú frekvenciu a preto tak rýchlo spaľujete. Oproti cvičeniu so strednou intenzitou je vedecky dokázaný až šesťkrát väčší úbytok tukovej hmoty za rovnakú dobu.Na začiatku tréningu sa telo zahrieva napríklad chôdzou na páse, alebo poklusom. Cvičenie je zostavené tak, že pri jednom cviku sa precvičuje viacero svalových partií. Strieda sa fáza intenzívna s kľudovou napr. 30 sekúnd sa cvičia drepy s výskokom s činkami v rukách, po ktorých nasleduje 15 sekúnd mierneho poklusu. Zväčša sa opakuje každé cvičenie tri razy. Na záver tréningu je potrebné všetky svalové partie dobre ponaťahovať strečingom.

činky

Cvičenie v skupine s trénerom má veľké výhody, hlavne pri prvých tréningoch vás vie usmerniť a spolucvičiaci vás motivujú k lepším výkonom. Ak však nemáte čas, môžete cvičiť aj doma. Na internete nájdete stovky videí a návodov ako na to.