Slovenskom po železniciach

Práve cestujem vlakom. Ledva som sa dostala na svoje miesto, na ktoré som si kúpila miestenku. Jasné. Je nedeľa podvečer, nie je sa čomu čudovať. Všetci študenti sa po víkende strávenom doma vracajú na internáty. Nemožno im to vyčítať. Podmieky vo vlaku sú tak trochu bojové. V uličkách stoja tí, ktorí sa rozhodli nekúpiť si miestenky. V každom druhom kupé zase sedia podgurážení spolucestujúci, ktorí cestujú pravdepodobne za prácou. Vzduch je dusný a nepríjemný na dýchanie. Reštauračný vozeň z prevádzkových dôvodov nebol zaradený. V kupé, v ktorom sedím sa vozila asi ešte aj moja babka za mlada. Jednoducho, je to zlé.

metro

Skúsme však zmeniť pohľad na vec. Je to naozaj taká pohroma? Nie sme len príliš pohodlní a nároční? Máme len tendenciu porovnávať sa so štátmi, s ktorými sa z mnohých dôvodov porovnávať nemôžeme? Možno je to čiastočne tak. Možno sme dosť vyberaví. Nemyslím si však, že je to prehnané a že na to nemáme dôvod. Je normálne, že keď sedíme vo vlaku a cesta trvá aj 7 hodín, máme isté nároky. Je normálne, že chceme aspoň priemerný štandard.

Vráťme sa však späť k myšlienke precestovania Slovenska za využitia výhradne vlakovej dopravy. Znie to asi dosť strašidelne. Podľa mňa to ale je možné. Proste sa to dá. Treba však myslieť na niekoľko podstatných vecí.
a) včasné plánovanie – asi najdôležitejší bod. Celý plán cesty je potrebné riešiť minimálne dva alebo tri mesiace predtým, než by ste chceli vyraziť.

b) nákup lístkov – práve toto je dôvodom, prečo je najlepšie plánovať skoro. Od kedy sú lístky pre študentov a dôchodcov zadarmo, nikdy nie je príliš skoro na to, aby sme ich kúpili. Zvlášť keď chceme lístok s miestenkou a v dobrej časti vlaku.
c) výber vhodných vlakov – inak povedané tých, ktoré nie sú pravidelne plne obsadené. Je preto ideálne vyhýbať sa dňom ako je piatok a nedeľa a to najmä v poobedných hodinách. Zo skúseností viem, že vtedy sú vlaky plné najviac.
d) voľba destinácie – najlepšie je cestovať tam, kde prevažnú časť cesty môžete absolvovať rýchlikom. Cesty osobnými vlakmi sú totiž zbytočne zdĺhavé a odradzujúce.

vlak

Vlakom sa cestovať dá. Aj na Slovensku. Možno to je trochu dobrodružstvo. Život je ale príliš krátky na to, aby bol nudný. Tak naberte odvahu, sadnite do vlaku a poznávajte krásy Slovenska. Stojí to za to!