Slnečnica čínska nahradí zemiaky i kyslé uhorky

Pri názve čínska slnečnica sa vám možno nevybaví žiadna rastlina. Ak sa však povie topinabur, je dosť pravdepodobné, že sa vám trošku rozjasnilo. Je prirovnávaný k zemiakom. V skutočnosti však ide hľuznaté korene slnečnice. Na rozdiel od zemiakov neobsahujú škrob, ale inulín, takže sú ideálnou alternatívou napríklad pre diabetikov. Konzumovať ich môžeme surové, alebo tepelne upravené. Môžeme ich zavariť na kyslo, použiť ako prílohu k mäsu, do šalátov, alebo do cesta na koláče. Úžasnou vlastnosťou čínskej slnečnice je, že jej korene, teda hľuzy ktoré konzumujeme, sú mrazuvzdorné. Môžete si ich teda vykopať počas celého roka, čo vám zabezpečí neustály prísun čerstvej zeleniny, plnej vitamínov.

zázvor

Pestovanie slnečnice čínskej


Pestovanie je pomerne podobné ako pri našich klasických zemiakoch. Hľuzy posaďte v marci až apríli. Na jeseň môžete do zeme, kde chcete túto rastlinu pestovať, zapracovať maštaľný hnoj. Na pôdu nie je nijako náročná. Jediné čo neznáša, je extrémne ťažká a premokrená zem. S vodou to nemusíte preháňať. Väčšinou si postačí s tým, čo spadne z neba, ak by však bolo obzvlášť suché leto, môžete rastliny sem tam poliať. Zabezpečíte si tak kvalitnejšie a väčšie hľuzy. Tie zbierame najskôr na jeseň. Ak si nie ste istí, môžete vytiahnuť jednu rastlinu a hľuzy skontrolovať. Dobrým ukazovateľom je aj kvitnutie. Keď sú rastliny rozkvitnuté naplno, hľuzy by mali byť pripravené na konzumáciu. Ako sme už spomenuli v úvode, nemusíte vytiahnuť všetky rastliny. Tie, ktoré necháte v zemi, vydržia celú zimu. Ak chcete, aby vám topinambur rástol aj budúci rok, nechajte v pôde niekoľko malých hľúz. Rastliny sa z nich rozmnožia samé.

slunečnice

Pestovanie je absolútne nenáročné.Pri tejto slnečnici, budete skôr riešiť opačný problém, a to nadmerné rozrastanie sa. V niektorých krajinách bolo jej pestovanie dokonca zakázané, pretože ide o invázny druh, ktorý prežije akékoľvek podmienky a škodce sa mu vyhýbajú veľkým okruhom. Myslite na to pri samotnej výsadbe. Je dobré ak rastliny oplotíte a mladé výhonky, ktoré sa objavia naokolo, budete pravidelne odstraňovať. Myslite tiež na veľkosť tejto rastliny. V dospelosti môže mať i viac ako dva metre. Môžete ju vysadiť napríklad pozdĺž plota. Tak vám totiž vznikne prirodzená zábrana medzi vami a susedmi.