Podnikajte v malom

Chováte sliepky, zopár kráv, alebo sa vám podarilo dopestovať nadmerne veľa zeleninovej, či ovocnej úrody? Aj na takýchto drobnostiach, môžete prilepšiť svojmu rodinnému rozpočtu. V prípade, že sa rozhodnete predávať svoje vlastné vajíčka, či plodiny, nemusíte zakladať živnosť, ani kupovať registračnú pokladňu. vyskúšajte takzvaný predaj z dvora.

barevná vajíčka

Predaj z dvora umožňuje drobným farmárom podnikať v malom rozsahu. Ak by ste sa začali po internete obzerať po tejto téme, môžete naraziť aj na výraz „prebytky zo záhrady.“ V tomto prípade nepotrebujete živnostenský list, registračnú pokladňu, alebo iné zdĺhavé vybavovanie úradných záležitostí. Drobnou nevýhodou je však to, že ste obmedzený celkovým počtom výrobkov, ktoré môžete predať. V skutočnosti sa však jedná o celkom vysoké čísla, takže ak vám na záhrade vyrastie desať kilogram cukiet na viac, nemusíte sa obávať, že by ste limit prekročili. Takýto predaj je extrémne výhodný aj vtedy, keď chováte sliepky, teda pri predaji vajíčok, ale taktiež pri chove kráv, alebo iných hospodárskych zvierat, pri ktorých môžete predávať ich mlieko. Rovnakým spôsobom môžete predávať aj domáce džemy, lekváry, omáčky, či pečivo.

umělec

Ak by ste sa rozhodli týmto spôsobom predávať svoje produkty na miestnom trhovisku, musíte vlastniť zmluvu o prenájme pôdy, alebo list vlastníctva. Takto preukážete, že ste úrodu neukradli, alebo nevypestovali na pôde, ktorá patrí niekomu inému. V niektorých prípadoch, hlavne pri predaji mäsa a mliečnych výrobkov, sa nevyhnete povinnosti, vybaviť si zdravotný preukaz. Nemusíte sa ničoho obávať. Stačí navštíviť svojho obvodného lekára, zaplatiť symbolický poplatok a máte hotovo. pripravte sa na to, že budete musieť viesť dokumentáciu a predanom tovare, jeho množstve a konečných odberateľoch. Poslednou nevyhnutnou vecou, je registrácia na príslušnej veterinárnej správe.