Plechové disky vs. aludisky. Aké sú rozdiely a kto je jasný víťaz?

U viacerých motoristov by možno rozpútala zaujímavú debatu otázka, či uprednostniť plechové alebo hliníkové disky a pre akú značku či dizajn sa nakoniec rozhodnúť. Na túto tému sa tak zameráme aj my v tomto článku. Pridáte sa?
Zamerajme sa tak v prvom rade na materiál, kde sú vzájomné rozdiely najviditeľnejšie. Hliník, respektíve hliníkové disky sú podstatne ľahšie, a teda o niečo praktickejšie, ale nižšia hmotnosť nie je jedinou výhodou a ani prioritou, pri akej sa pozastavíme.

luxusní kola

Dôležitý je totiž aj celkový vzhľad a pokiaľ uvidíte napríklad modely bbs https://www.najdisky.sk/luxusne-disky/bbs/ tak zbadáte, že dnešný trh nám ponúka viditeľne kvalitné a skutočne nápadité cool možnosti, nielen „klasiku“. Aludisky, respektíve hliníkové disky dominujú aj z hľadiska dizajnu a aj pokiaľ sa plechové disky snažíme imitovať rôznymi plastovými puklicami apod., ide stále len o imitáciu, pričom aludisky žiadne úpravy k svojej nadradenej vizuálnej stránke nepotrebujú.
Perfektný vzhľad si vyžaduje aj pravidelnú starostlivosť, nie? V prípade plechových diskov áno, častokrát si tento úkon vyžaduje kefu či odstránenie korózie, pričom aludisky stačí iba jednoducho očistiť od bežných nečistôt, korózia sa pod ich vzhľad prakticky nepodpíše. K tomuto bodu nadväzuje aj následná požadovaná vlastnosť, akou je životnosť.

pneu

Životnosťdiskov by pochopiteľne mala byť čo najdlhšia a ideálne bez častej starostlivosti. Ako už asi viete, hliník je v tomto smere správna voľba a pokiaľ hliníkové disky nezničíte nejakým silným nárazom o obrubník, prakticky vydržia až celé roky, a to bez značných zbytočných problémov s opotrebovaním.
Tento článok by ale určite nebol kompletný, ak by sme sa nepozreli na jazdné vlastnosti. Nižšia váha aludiskov sa viditeľne podpisuje aj na nižšej spotrebe pohonných hmôt a nižšom opotrebovaní závesných súčiastok, nevraviac o tom, že štart auta, ako aj prudké zabrzdenie je s hliníkovými diskami voľnejšie, respektíve necítime taký tlak, ale idú ako masle.