Novinky v svetovom zozname UNESCO

Medzinárodný výbor na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO schválil na trinástom zasadnutí na Mauríciu do nehmotného zoznamu hudobný štýl reggae. Je vám tento štýl povedomý? Slnečná krajina, teplo, šum mora,… A Jamajka. Typické pre tento štýl sú farby červená, čierna, zelená, žltá a využívajú sa aj pri predaji oblečenia či doplnkov. Najznámejším predstaviteľom a azda aj takým spúšťačom tohto žánru bol Bob Marley.
Tento žáner vznikol v šesťdesiatich rokoch minulého storočia a texty sú prevažne tvorené s politickým alebo náboženským podtónom. Reggae je prvý hudobný žáner, ktorý sa na zoznam UNESCO dostal.

panorma

Aj Slovensko sa môže pochváliť ďalším zápisom, konkrétne bola na zoznam nominovaná a schválená Modrotlač – špeciálna technika pre nanášanie indigového farbiva na látku. Táto technika je výnimočná a dedí sa prevažne z generácie na generáciu. Najznámejšou je dielňa majstra Trnku v Púchove, kde si túto techniku odovzdalo už päť generácií. Motívy pre Modrotlač majú aj 300 rokov a neustále sa používajú.

čínská zeď

Modrotlač však nie je jediným prvkom zapísaným v UNESCO. Máme tam aj hudobný nástroj fujaru, zapísanú v roku 2005, Terchovskú muziku v roku 2013, Gajdošskú kultúru (2015), Bábkarstvo na Slovensku a Česku (2016), Horehronský viachlasný spev (2017).
Spomenieme ešte ďalšie dva zaujímavé zápisy uznané na tomto zasadnutí. Sú celkom netypické a možno ste o nich ani nepočuli. Sú to gruzínske zápasy – ide o kombináciu prvkov hudby, odevov, tanca až samotného zápasenia, čo je svetovým unikátom. Nejde tu teda len o zápas, Gruzínci to považujú za akýsi rituál spojený s hudbou a tancom, čo dodáva samotnému zápasu ešte väčšiu dôležitosť.
Zápis sa podaril aj krajine Kazachstan. Do povedomia sa dostali tradičné jarné slávnosti obradov kazašských chovateľov koní. Tradičné slávnostné obrady jarného kazašského chovu koní označujú koniec starého a začiatok nového ročného cyklu chovu koní.

A je toho oveľa viac. Zasadnutia sa konajú pravidelne a vždy sa vyskytne niečo zaujímavé, o čom sa svet veľmi rýchlo dozvie. Všetky zoznamy si môžete pozrieť na ich oficiálnej stránke. Po preštudovaní zistíte, že na svete je tých zaujímavostí oveľa viac, než nám ponúkajú médiá.