Neuveriteľný požiar Notre Dame. Koľko bude stáť oprava?

Najprv, si povieme čo to je Notre Dame. Je to rímskokatolícky chrám postavený v gotickom štýle, nachádzajúci sa v Paríži. Najprv ju začal stavať od roku 1163 do roku 1345 panovník Ľudovít VII. Až neskôr ju dokončili v 19. storočí. Preslávený je predovšetkým známym literárnym dielom od Victora Huga – Chrám Matky Božej v Paríži. Každý asi pozná nešťastný príbeh o škaredom, hrbatom Quasimodovi. Hugo tento dej vsadil zámerne do Notre Dame. Chcel tým apelovať na vyššie orgány aby dokončili výstavbu katedrály. Chrám bol až od roku 1991 pamiatkou svetového dedičstva UNESCO.

notre dame

Ale poďme k požiaru. V podvečer 15. apríla tohto roku, konkrétne o 18:50 miestneho času svetom otriasla až neuveriteľná informácia. Jedna z najznámejších pamiatok Notre Dame zachvátil požiar. Ja keď som sa o tom dozvedela, nemohla som tomu uveriť. Presvedčili ma až hrôzostrašné zábery z miesta. Najznámejšiu pamiatku v srdci Paríža práve rekonštruovali, to by mohlo byť aj príčinou požiaru. Ten zachvátil strechu a vežu budovy. Okolo dvadsiatej hodiny večer sa zrútila veža katedrály, padla priamo na horiacu strechu. Podľa zistení spomínaná posledná rekonštrukcia dopomohla k vzniku požiaru. V základoch chrámu sa už dlhšiu dobu objavovali rôzne trhliny. Na niektorých miestach katedrály bolo vidieť len nejaké rýchlo znitované dosky, ktoré katedrálu držali pokope. Za postupným rozpadávaním katedrály je podľa mnohých odborníkov znečistené ovzdušie. Niektorí odborníci tvrdili aj pre BBC, že katedrále hrozí zrútenie.

Hasiči nemali skoro žiadnu možnosť uhasiť, katedrála nebola nejako protipožiarne vybavená. Aj napriek rozsiahlemu požiaru strechy a vežičky, hlavné múry zostali stáť. V ohrození nebola len katedrála ale aj vzácne artefakty nachádzajúce sa vo vnútri. Napríklad môžem uviesť organ z pätnásteho storočia, či množstvo zvonov. Americký prezident vo svojom vyjadrení navrhol použiť pri hasení lietadlá, avšak odborníci skonštatovali, že silný prúd vody by mohol katedrálu skôr zničiť. Pokojne by sa mohla celá zrútiť. Podľa výskumu je Notre Dame najnavštevovanejšou pamiatkou Paríža.

katedrála

Koľko bude stáť obnova?To zatiaľ ešte nie je známe. Emanuel Macron spustil zbierku na obnovu chrámu. Jeden z najbohatších Francúzov François Pinault prispeje na 100 miliónov eur. Bernard Arnault – autor značky Luis Vuitton sumu zdvojnásobil. Náš prezident Andrej Kiska patrí medzi potencionálnych darcov, Macronovi prisľúbil príspevok do zbierky.