Matrac pre deti verzus matrac pred dospelých

Detské matrace https://www.segum.sk/produkty/matrace/detske-matrace sa od tých „dospeláckych“ pomerne dosť líšia. Preto by ste mali drobcom zaobstarať taký matrac, ktorý bude spĺňať požiadavky, ktoré má ich telo. Nebudeme vám radiť aký presný matrac vyberať. To musíte zhodnotiť najmä vy sami. Poradiť sa môžete rovno v predajni, ale taktiež so svojim pediatrom. My sa však pozrieme na hlavné rozdiely matracov pred dospelých a pre deti.Usmiate bábätko leží v postieľke

Sú vo vývoji, vy už nie

Hlavným rozdielom medzi matracmi, respektíve medzi vašim a telom vášho dieťaťa je, že vy už nerastiete. Vývoj je u vás ukončený, a preto potrebujete úplne inú oporu tela. Telesný vývoj je v podstate úplne ukončený až okolo osemnásteho roku života, no o detskom matraci hovoríme o takých trinástich až pätnástich rokov. V tomto období, sa totiž už až tak dramaticky veci v tele nemenia. Nemenia sa hlavne v chrbtici, na ktorú je pri výbere matraca potrebné pozerať ako na prvú.
Bábätko v ružovom tričku lezie po štyroch na posteli

Rozdielna tvrdosť

Teraz sa pozrime na samotné matrace. Vyššie sme si totiž vysvetlili skôr to, prečo by nemali byť rovnaké v rozdielnych fázach života. Najdôležitejším rozdielom v matracoch, je ich tvrdosť. Kým my dospelí, by sme mali spať na tvrdšom povrchu, deti by mali spať na dostatočne mäkkom matraci, ktorý je však pevný. Čo to znamená? Základom sú špeciálne spevnené boky, no samotný stred, respektíve plocha, na ktorej dieťa spí, musí byť o čosi mäkšia. Na príliš tvrdom matraci, by sa totiž dieťaťu nespalo pohodlne, čo by mohlo spôsobovať nočné budenie, nespavosť a následnú nervozitu či nesústredenosť.

Dôležitý je aj povrch

Každý kvalitný detský matrac musí byť vybavený antialergickým a snímateľným poťahom. To nie je pri matracoch pre dospelých úplnou samozrejmosťou. Ak totiž netrpíte alergiou, nemusíte spať na vyslovene antialergickom povrchu. Pri deťoch je to ale úplne iné. To, či u nich alergia v budúcnosti vznikne alebo nie, priamo súvisí aj s tým, na čom spia v detstve.