Matrac, ktorý vydrží desaťročie

Naozaj kvalitné matrace, by vám mali poslúžiť minimálne päť rokov, maximálne… donekonečna. To je samozrejme prehnané, no napríklad také kvalitné pružinové matrace, vydržia dovtedy, kým sa na nich nerozpadne látková časť, pretože kovové pružiny, nemáte ako zničiť. Poďme však od polemizovania k praxi.Žena sedí na posteli, pozerá do notebooku a má tvár osvietenú svetlom.jpg

Penové vám vydržia najkratšie

Mnohé pozitíva penových matracov snáď ani netreba vymenúvať. Stačí o nich povedať, že sú pohodlné, zdravé a ak hovoríme o matracoch z obyčajnej PUR peny, tak sú i veľmi lacné. Či už ide o matrace z pamäťovej, alebo tej klasickej peny, musíme skonštatovať, že tieto matrace patria k najmenej odolným a majú zároveň i najnižšiu životnosť.

Pena je mäkký materiál, ktorý pod telom neustále pracuje, takže je to logické. Matrace z pamäťovej peny vydržia o niečo viac, pretože sú tvrdšie. To je mimochodom zlaté pravidlo, ktoré platí pri všetkých matracoch. Čím tvrdší materiál, tým dlhšia životnosť.

Koľko vám teda, maximálne, poslúži matrac z peny?

  • Polyuretánová pena: sedem rokov
  • Pamäťová pena: desať rokov

Pružinové sú odolnejšie

Ak máte v pláne matrac používať viac ako jedno desaťročie, mali by ste si jednoznačne vyberať spomedzi matracov pružinových. Naznačili sme to už vyššie. Pružiny sú vyrábané z materiálu, ktorý sa nemá ako poškodiť a pri správnom zaobchádzaní dokáže vydržať naozaj dlhé roky. Pri tomto type matracov výrobcovia uvádzajú životnosť až okolo dvadsiatich rokov, čo je už ozaj slušná doba.the-girl-on-the-bed-4605452_640.jpg

Kokos, latex a ďalšie materiály

Matrace môžu byť vyrobené z latexu (prírodného alebo syntetického), kokosových vlákien (kokosová doska), no a poslednou možnosťou, sú matrace, v ktorých sú všetky spomínané materiály skombinované. Kokosová doska aj latex vydržia podobne dlho ako matrace z pamäťovej peny, teda niečo okolo ôsmych až jedenástich rokov. V tomto prípade však všetko závisí od kvality konkrétneho matraca a materiálov, ktoré boli na jeho výrobu použité.