Majte stále oči na stopkách

Po príchode novorodenca domov sa náš život zmení veru od samého základu. Tento drobný človiečik bude v najbližších dňoch a rokoch určovať náš denný rytmus, naše dennodenné zvyklosti. Tomuto sa podriadi veru všetko.
Niet väčšou radosťou pre rodičov ako to, že im lekár oznámi, že ich dieťatko sa narodilo zdravé a má sa k svetu! Oslavujeme, tešíme sa!
Chceme ale aby naša radosť trvala, aby nám ju nekomplikovali žiadne prekážky. Záleží nám predsa na zdraví nášho potomka.

dítě

  • Základom je dodržiavať pri starostlivosti o dieťatko rady lekárov.
  • Chodiť pravidelne do poradne k detskému lekárovi
  • Zabezpečiť miesto spánku a pobytu dieťaťa z hľadiska jeho bezpečnosti. Osvedčilo sa kúpiť si monitorovacie zariadenie, ktoré sústavne bdie nad naším bábätkom. Sleduje jeho dych, signalizuje neprirodzený pohyb, či absenciu telíčka. Aj keď budeme v inej izbe a dieťatko spinká- presne budeme vedieť, či dobre dýcha, či neplače a podobne. Samotná postieľka by mala byť zabezpečená tak, aby dieťatko z nej nespadlo. Rovnako ostražití máme byť aj pri prebaľovaní bábätka. Majme oči na stopkách a veru ani na maličký okamih ho nenechávajme bez dozoru, mohlo by spadnúť. Výborné sú „prebaľovacie pultíky“, kde máme po ruke všetko potrebné k prebaľovaniu.

miminko

  • Dôležitá je bezpečnosť pri kúpaní dieťatka. Držme ho tak, aby jeho hlavička ležala na našej ruke ma my sme tou rukou zo spodnej časti pevne držali bábätko. Nebojme sa- zvládneme to. Pozor aj na teplotu vody. Nemá byť veľmi teplá, ale ani studená. Merajme ju.
  • Keď dieťatko začne loziť- opäť oči majme na stopkách! V ohrádke mu bude dobre, keď nemáme možnosť sledovať každý jeho pohyb. Inak mu umožnime pohyb po byte – ale opäť pozor. Všetky zásuvky je nutné zaistiť ochranou, aby ani len náhodou nedošlo k úrazu. Čistota podlahy má byť absolútnou prioritou.
  • Sledujme sluch dieťatka- ozvime sa mu keď sa na nás priamo nepozerá, zapískajme hračkou- ak máme len najmenšiu pochybnosť- navštívme lekára.
  • Sledujme zrak. Stačí obyčajný pohyb hračkou. Nepodceňme skrátka naozaj nič.
  • Pohybujme s ručičkami, nožičkami. Zosilňujme svalstvo. Nerobme paniku, keď susedových dieťa chodí a naše ešte nie. Každé sa vyvíja inak. Nič nezanedbajme, ale ani neporovnávajme a neuvádzajme sa do stresu.