Cornwall

Cornwall sa nazýva oblasť na juhozápade Anglicka. Je to poloostrov, obmývaný Atlantikom. Jeho južnú hranicu lemuje kanál La Manche. Žije tu vyše 560 000 obyvateľov, ktorých korene sú hlboko zakorenené v keltskom národe. Prvé osídlenie sa datuje až do obdobia paleolitu a mezolitu.
Pobrežie Cornwallu má mnoho kilometrov a je rozdielne v svojej severnej a južnej časti. Severné je divoké, s mnohými vysokými útesmi. Južné je viacej chránené a má svoje pokojné ústia.

pobřeží

Vnútrozemím Cornwallu sa ťahá z východu na západ neúrodná vrchovina bohatá na nerastné suroviny. Meď sa tu ťažila už od doby bronzovej, neskôr aj cín, olovo a zinok. Vrchoviny sú obklopené úrodnejšou pôdou.
Cornwall je najslnečnejšia časť Spojeného kráľovstva. Má mierne zimy a chladnejšie letá. Sú oblasti, kde v priemere iba menej ako dva dni v roku klesne teplota pod bod mrazu a oblasti, kde v priemere menej ako jeden deň stúpne teplota nad tridsať stupňov celzia.

Čo navštíviť v Cornwalle?


Hostinec Jamajka v Bodmin More. Má tristo rokov a v minulosti bol aj hostincom pašerákov. Nájdete tu aj múzeum pašerákov, ktorí neboli násilnícki, skôr prešibaní. Pašovaný tovar si kupovali aj sudcovia a preto boli pašeráci veľmi zhovievavo súdení, ak ich náhodou prichytili pri čine.

Rybárska dedinka Port Isaac. Je to malebná, tradičná rybárska dedinka s galériami a remeselnými obchodíkmi. Má historickú scenériu, v ktorej možno spoznáte niektoré filmové a seriálové scény.
Tropická záhrada Eden v St Austell. Tento projekt sa rozprestiera na ploche tridsiatich futbalových ihrísk a okrem iného tam nájdete najväčší tropický dažďový les vytvorený človekom. Má toľko pripravených programov, že sa tu dá stráviť celý deň.

eden

Hlavné mestom Truro. Tak tu môžete zažiť históriu aj súčasnosť. Napríklad Royoal Cornwall Museum – s ručne písanými rukopismi a písacím strojom svetoznámeho spisovateľa Winstona Grahama, gotickú katedrálu Truro, rôzne nezávislé obchodíky a kaviarne.
Nádherné pláže St Ives.Toto miesto zaradila spoločnosť TripAdvisor medzi desať najkrajších dovolenkových destinácií v Európe. Má piesočné pláže, kaviarničky, staroveké krčmičky a atmosféru, ktorá láka umelecké duše.
Najzápadnejší bod kontinentu Anglicka Land´s End.Budete sa pozerať na šíry Atlantický oceán z útesu vysokého 200 metrov.

přístav

Stredoveký hrad St Michael Mount. Ocitnete sa na malom ostrove so sprístupneným impozantným hradom. V čase odlivu sa tam môžete dostať pešo po mori kamennou hrádzou.
Prímorská oblasť Lizard. Toto miesto so svojou scenériou je ako vystrihnuté z obrázkovej knižky. Je plné malebných zátok a pláží.
Ak ste aj nevideli seriál Poldark, alebo nečítate romány Rosamunde Pilcher, možno teraz Cornwall vzbudil vašu pozornosť.