Bezpečnostné prvky na meničoch napätia

Menič napätia má široké využitie. preto sa možno nachádza aj vo vašom byte, alebo aute. aby však bolo jeho používanie dostatočne bezpečné, musí obsahovať niekoľko bezpečnostných prvkov. Takže si v prvom rade skontrolujte, či ich má ten váš. Ak sa chystáte https://www.menicnapatia.sk/ ešte len kupovať, budete presne vedieť, čo si pri jeho kúpe všímať.

kabel

Každý kvalitný menič napätia má v sebe vbudované viaceré typy ochrany.

  1. Ochrana proti preťaženiuzabezpečí, že sa prístroj automaticky vypne v prípade, keď je odber daného spotrebiča príliš vysoký
  2. Ochrana proti prepätiu meniča na výstupezabráni tomu, aby si napájaný prístroj vymenil s meničom úlohy. Po tom ako sa napájacie zariadenie vypne, sa totiž môže stať, že napojené zariadenie preberie jeho funkciu. To môže menič úplne zničiť.
  3. Ochrana proti skratu na výstupe sa postará o to, že v prípade i toho najmenšieho skratu, menič nebude zničený.
  4. Ochrana proti prepólovaniu na vstupemeniča sa postará o to, aby sa v prípade nesprávneho prepojenia zdrojov plus a mínus nezničil.
  5. Ochrana proti vysokému jednosmernému napätiu na vstupemenič vypne vtedy, ak by bolo napätie zdroju vyššie, ako má byť.
  6. Tepelná ochranaje extrémne dôležitá. Prehriatie totiž môže zničiť batérie, teda vážne poškodiť funkčnosť prístroja.
  7. Chladeniemeniča by malo byť vyrobené z dostatočne hrubého hliníkového obalu. Ten jednoducho zabezpečí to, aby sa menič neprehrial.

zástrčka

Pamätajte si na to, že každý kvalitný výrobok musí obsahovať všetky vyššie spomínané ochranné funkcie. Niekedy v snahe ušetriť siahneme aj po menej spoľahlivých prístrojoch, čo však v konečnom dôsledku nemusí byť vôbec ekonomické. Ak by totiž došlo k jednej z vyššie spomínaných situácií, neprídete len o samotný menič, ale aj o zariadenie, ktoré bude naňho pripojené. Povedzme si, že ani taký kvalitnejší notebook nie je lacným špásom.